GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålfat 14132012
*
nr 1413 2012
Skålfat
"Star-dust", Gabriel Keramik, 1950-tal. Keramik. Längd: 35cm
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 augusti 2021
kl 18:48:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/8 14:09:31
1
Vinnande bud
22/8 18:44:26
2
350 kr
22/8 18:44:26
1
400 kr (Budbetjänt)
23/8 11:55:53
2
450 kr
23/8 11:55:53
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
23 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...
Läs mer om Retro
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gabriel keramik keramik skålfat
-
8243 Ask
med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13
-
8342 Bålskål
Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29
-
8303 Fat
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:54
-
8082 Frukter
stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05
*
Skålfat
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro
nr 1413 2012
Skålfat
"Star-dust", Gabriel Keramik, 1950-tal. Keramik. Längd: 35cm
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 augusti 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/8 14:09:31 | 1 | Vinnande bud |
| 22/8 18:44:26 | 2 | 350 kr |
| 22/8 18:44:26 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 23/8 11:55:53 | 2 | 450 kr |
| 23/8 11:55:53 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
23 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...
Läs mer om Retro
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gabriel keramik keramik skålfat
-
8243 Ask
med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13 -
8342 Bålskål
Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41 -
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29 -
8303 Fat
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:54 -
8082 Frukter
stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05



